IMG-LOGO
چگونه مي‌توانم خودم را کنترل کنم؟! - قسمت اول

چگونه مي‌توانم خودم را کنترل کنم؟! - قسمت اول

یک سال قبل

چگونه می‌توانم خودم را کنترل کنم؟! با تبریک ماه مبارک رمضان از خدا می خواهم که این ماه برای همه ما ماه خودسازی باشد. امروز می خواهم درباره آیه 183 سوره شریفه بقره با شما عزیزان صحبت کنم.

 

 

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ» 
«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ»

این آیه خطاب به مومنان است، یعنی یک دستور درون گروهی به حساب می آید. کتب یعنی بر شما نوشته شد و چیزی که نوشته شد یعنی قانون است و باید اجرا شود. در گذشته مردم سوادی نداشتند چیزی هم مکتوب نمی‌شده مگر آن چیزهایی که باید بهش توجه خاص می‌شده و باید حتما اجرا می‌شده. حالا چه کسی برای ما روزه رو نوشته یا واجب کرده؟ می‌تونست بگه خداوند بر شما نوشته، کتب الله، ولی نگفته که خداوند بر شما روزه رو نوشته بلکه به صورت فعل مجهول آورده. در واقع نوشته یا ایها الذین آمنو کتب علکیم صیام. با مثال براتون توضیح می‌دهم. برای مثال من قرار هست که در یک رشته ورزشی قهرمان بشم و لازمه این تصمیم این هست که من اولا در اون رشته ورزشی ثبت نام کنم و تحت نظر مربی ورزشیم شروع کنم یک سری تمرینات ورزشی به خصوصی را انجام بدهم، رژیم غذایی مناسب داشته باشم، و اصول دیگه ای که باید با جدیت انجام بدهم تا به هدفم که قهرمانی هست برسم. پس هر تصمیمی که ما می‌گیریم یک سلسله دستورالعملهایی برای ما ایجاب می‌کنه، یعنی واجب می‌کنه که حتما اونها رو انجام بدیم. حالا میگه ای کسانی که وارد دانشگاه ایمان شده‌اید تو این دانشگاه اومدنتون ایجاب می‌کنه که یک سری اصول رو تمرین کنید. خود ایمان یعنی در محیط امن اومدن و انسانی که بخواهد سمبل امنیت بشه، یعنی دیگران از دست و زبان و چشم و اعمالش در امان باشند باید بتونه خودش رو کنترل کنه. پس میگه باید این تمرین روزه رو انجام بدی برای اینکه تقوا پیدا کنی. تقوا یعنی ترمز، یعنی خویشتن‌داری، یعنی کنترل نفس...
 

چگونه می‌توانم خودم را کنترل کنم؟!
10.5mb
04:35

توجه: این فایل تا مدت محدودی به صورت رایگان قابل استفاده است. در صورت نیاز آن را دانلود کرده و روی سیستم خود ذخیره نمایید.